JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD DO LONDYNU – KOSZTY

 

Już wcześniej częstowaliśmy Was dawką zdjęć z naszego pobytu w Londynie. Teraz przyszła kolej na konkretniejsze informacje, które powinny Wam pomóc w podjęciu decyzji co do przyjazdu w to miejsce. Co warto o nim wiedzieć, by nie zostać zaskoczonym i jak przygotować się na parę rzeczy.

Poniżej, wszystkie wcześniejsze wpisy dotyczące naszej wyprawy:

 

11 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W LONDYNIE

SPACER PO LONDYNIE – HYDE PARK, BUCKINGHAM PALACE, BIG BEN

STYLIZACJA PROSTO Z LONDYNU

PRZEŚWIETLAMY LOTNISKA Z PRZYSTOSOWANIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

BARDZO PROSTA ZASADA, KTÓREJ WARTO SIĘ TRZYMAĆ BY MACIERZYŃSTWO BYŁO O WIELE PRZYJEMNIEJSZE

 

4

1. LOT

Najlepszym rozwiązaniem jest podróż samolotem, który po ok. 2,5 godziny wysadzi nas w docelowym miejscu. Podróż  jest przyjemna i bardzo szybka w porównaniu z innymi środkami transportu, którymi też można dojechać do Londynu. My trafiliśmy na świetną okazję i bilety w obie strony za 1 osobę wyszły około 200 złotych. Dzieci powyżej 2 roku życia płacą normalnie i mają swoje osobne miejsce. Czasem można polecieć jeszcze taniej, dlatego kto chciałby wybrać się do Londynu, powinien wcześniej śledzić sytuację, gdyż ceny biletów z dnia na dzień ulegają zmianie i możemy polecieć za bardzo dobrą cenę. W styczniu i lutym ceny będą jeszcze niższe, dlatego warto to wykorzystać.

Możemy zabrać 2 bagaże podręczne o wadze 10 oraz 5 kilo. Nam spokojnie wystarczyło na całą 9 dniową podróż. Mieliśmy 2 walizki i plecak. Wymiary zawsze podane są na bilecie.

 

2

2. TRANSPORT Z LOTNISKA

Niestety lotniska przeważnie znajdują się kawałek drogi od głównego miasta więc trzeba jakoś dojechać do centrum. Stansted jest oddalone o około 60 kilometrów od Londynu. Kursuje wielu przewoźników, którzy przewiozą nas. Cena takiego przejazdu jest różna. Nam udało się za 2 osoby zapłacić 12 funtów i za  Arka 3 funty, razem 15 funtów ( 93 złote). Można też jechać za 10 czy 18 funtów, dlatego warto wcześniej przez internet zakupić bilet i zorientować się w jakich godzinach jest taniej. Nasza podróż do centrum trwała około 3 godzin, mimo, że na bilecie miała była nieco godzina. Trafiliśmy na gigantyczne korki i cały Londyn zwiedziliśmy z autobusu. Trzeba mieć to na uwadze planując podróż z i do lotniska, aby nie spóźnić się na samolot. Możemy wybrać się również pociągiem, jednak jest to wiele droższa opcja.

 

3

 

 3. METRO ORAZ AUTOBUSY

Aby poruszać się po Londynie możemy użyć do tego metro lub czerwone dwupiętrowe autobusy. Na samym początku polecamy wykupić kartę Oyster, która kosztuje 5 funtów i po załadowaniu za odpowiednią kwotę, płacimy za przejazd tymi dwoma środkami komunikacji. Działa podobnie jak zbliżeniowa karta płatnicza. Doładować można praktycznie na każdej stacji metra, w automatach, dworach kolejowych czy w internecie dowolną kwotą jaką potrzebujemy na przejazd. Można również zbliżać własną kartę płatniczą i przez to uniknąć płacenia 5 funtów czy czekać w kolejce na doładowanie oysterki, jednak nie każda polska karta działa. Metro jeździ co chwilę we wszystkie zakątki Londynu i jest bardzo dobrze oznaczone. Posiada tyle tas, o których nam w Warszawie się nie śniło. Na początku ciężko trochę się połapać jednak po pierwszej jeździe możecie zachowywać się tak swobodnie jak mieszkańcy Londynu. W samym centrum brak przystosowania do mam z dziećmi czy osób niepełnosprawnych. Trzeba z wózkiem wybrać się na ruchome schody, które są wszędzie. Cena naszej podróżny metrem zależna jest od ilości pokonanych stref. My za podróż przez całą strefę pierwszą do drugiej zapłaciliśmy za osobę 2,90 funtów. Cena za przejazd autobusem jest stała, niezależna od ilości przejechanych stref i wynosi 1,5 funta.

 

DSC_0403

 4.NOCLEG

Londyn jest drogim miastem i za jedną noc możemy zapłacić od 50 funtów w Hostelu do 200 funtów w średnim hotelu. Wszystko zależy od czasu w jakim rezerwujemy nocleg. W weekend jest drożej. Warto o wiele wcześniej zaplanować nocleg, gdyż zawsze to wiąże się z niższą ceną. My spaliśmy u znajomej dzięki czemu zaoszczędziliśmy sporo. Zapłaciliśmy za 2 noce 60 funtów. Warto też szukać wolnych pokoi czy całych apartamentów u prywatnych właścicieli, gdzie za naprawdę korzystną cenę, można znaleźć przytulne miejsce. Świetną stroną z prywatnymi ogłoszeniami jest airbnb.com. Wynajęliśmy przez nią apartament w Dortmundzie i się nie zawiedliśmy 🙂

 

1

5. JEDZENIE

Koszt żywności w Londynie jest około 20-30% droższy niż w Polsce. W lokalach jest stosunkowo drogo, lecz w supermarketach ceny są znośne. To od nas zależy ile wydamy, więc to są koszty ruchome. Spokojnie za 10 funtów zrobimy zakupy na całe dwa dni i to nie najniższej klasy. Jednak w restauracji czy nawet w McDonaldzie ciężko będzie za tyle sobie dobrze pojeść.

 

PODSUMOWUJĄC DWA DNI W LONDYNIE

 

PRZELOT – 540 zł

NOCLEG- 360 zł

KOMUNIKACJA MIEJSKA- 140 zł

JEDZENIE- 200 zł

                                                            RAZEM: 1340 zł

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

12 odpowiedzi

 1. Mieszkałam ponad rok w Londynie i powiem Ci, że można o wiele lepiej zorganizować chociażby transport…i taniej.
  Jedzenie za 10f? W którym sklepie? Chyba, że przez 2 dni jesz chleb tostowy z pasztetem 😉

  1. Oczywiście, że cena lotów jest ruchomą sprawą i można trafić na super okazje. Nam inny termin nie pasował i musieliśmy zaakceptować taką cenę jaka była dostępna na rynku. Transportu z lotniska tańszego nie znaleźliśmy niż 6f za osobę w tym czasie co my jechaliśmy. Metro i autobusy to też kwestia ruchoma. Jeździliśmy tylko kiedy musieliśmy. Więc szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak inaczej taniej można to zrobić. Chętnie dowiem się o Twoich sposobach. Co do jedzenia zakupy na śniadanie i kolację dla 3 osób spokojnie zrobiliśmy za 10f i jeszcze na deser starczyło. Normalnie w Tesco robiliśmy zakupy i to nie był chleb tostowy z pasztetem. 🙂

   1. Mówiłam tylko o transporcie tzn. metro+autobusy. A z lotniska spokojnie dojedziesz za 2,5f, tylko trzeba z miesiąc wcześniej rezerwować.

    A z zakupami nadal nie wiem jak to zrobiliście. My dzisiaj robiliśmy zakupy dla 2 osób na 5 dni. 180f. Jak jechaliśmy do centrum Londynu na cały weekend to nam na jedzenie 100f schodziło.

 2. Warto dodać, że korzystając z oyster, można jeździć do upadłego, a z konta schodzi nie więcej niż..ok 6 funtów dziennie? I jeśli dobrze pamiętam, oysterki nie dotyczą rozróżnienia w cenach przejazdów na godziny szczytu i poza. I można na koniec pobytu oddać kartę, wtedy odzyskuje się 5 funtów i to, co zostało na karcie.
  Londyn jest albo bardzo tani/darmowy (muzea!), albo strasznie drogi (noclegi, transport). Co nie zmienia faktu, że warto go odwiedzić:-)

  1. Tak, masz rację jest coś takiego, że jak przekroczy się 6 funtów to już nie bierze nic. Można oddać kartę ale jeżeli ktoś ma w planach powrót (jak np my) to warto zostawić 🙂

 3. W Londynie niestety cholernie drogi jest transport komunikacją miejska :/ najwięcej kasy, gdy tam jesteśmy idzie na bilety. Co prawda staramy się jak najwięcej chodzić pieszo i unikać godzin, w których ludzie jadą i wracają do pracy (bo wtedy przejazd metrem jest najdroższy) a mimo to potrafimy wykorzystać oysterke za 100f w dwie osoby.

   1. Szczerze? My to w każdej chwili możemy lecieć, byle bilety nie były za drogie 😉 Gdzie macie znajomą? My mamy rodzinę niedaleko czerwonej linni, stacja Greenford.

 4. Uważam, że bardzo tanio Wam wyszło. My też byliśmy w zeszłym roku na 2 dni w trójkę i wyszło nam dużo więcej. Ale nocowaliśmy w hotelu i to raczej w centrum niż na obrzeżach (tu ciekawostka: jak się okazało, hostele co do zasady nie przyjmują gości poniżej 16-18 roku życia), no i jedliśmy obiady „na mieście”. Ale i tak było super! Londyn był tego wart 🙂 PS. I też zostawiliśmy sobie Oystery na następny raz 🙂

 5. Mam już bilety z Modlina do Londynu, nie mogę się doczekać wylotu! Ogarnęłam już dla całej rodzinki dojazd na lotnisko przez transportmodlin.com, ale szukam jeszcze wygodnej i dosć taniej alternatywy na dojazdy w Londynie. 😉 Zaraz nadrobię wszystkie Twoje londyńskie posty! ;*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *