Przepis na chleb.

Zrobię sobie chleb! A co! I jak widzicie zrobiłam! Pierwszy wyszedł idealnie, no nie powiem nie spodziewałam się aż takiego efektu. Zaskoczona byłam całkowicie. Fajna sprawa powiem Wam, dlatego też powinnyście spróbować go choć raz zrobić. Ale jak raz się uda to przepadniecie. Uzależnia bardziej niż czekolada. A jak smakuje taka czekolada na własnej roboty chlebie. O matko, poezja!

Chleb to wcale nie taka łatwa sprawa, choć też nie strasznie ciężka robota jak pieczenie ciasta, które dla mnie są mega wyzwaniem. Najwięcej czasu ciasto odpoczywa i wiele się nie namęczymy, ale żeby od razu nie zepsuć tego i nie zniechęcić się przedstawię Ci prosty przepis na chleb, który wyjdzie, jeżeli tylko będziesz robić wszystko tak jak ma być! Mi wyszedł, mimo iż czasem się nie zastanawiam czy nie mam dwóch lewych rąk do takich wypieków.

 

   Składniki:

  • 800 g mąki pszennej
  • 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 10 g drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 650 ml letniej wody

 

W misce w 300 ml wody rozpuszczamy 5 g drożdży i dodajemy 500 g mąki pszennej. Dokładnie mieszamy. Gdy powstanie sprężyste ciasto  miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na noc (minimum 12 h) w temperaturze pokojowej.

Po danym czasie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy do powstania gładkiego ciasta. Przekładamy na stolnicę, gdzie wyrabiamy przez około 5 minut. Przekładamy z powrotem do miski i odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę.

Po upłynięciu danego czasu formujemy bochenek i odstawiamy w formie do wyrośnięcia na ponowną godzinę. Później obsypujemy wierzch mąką , możemy naciąć nożem wierzch ciasta. Do  nagrzanego piekarnika do temperatury 210 stopni wkładamy nasze ciasto i pieczemy około godzinę.

Po wyjęciu przekładamy do wystudzenia.

Podajemy z czym mamy ochotę.

Ciasto ugnitać pomagał mi niezastąpiony robot kuchenny Kenwood Chef Titanium XL KVL8470OS , który potrafi zrobić to lepiej niż nie jedna para rąk!

 

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

6 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *