Asystent osoby niepełnosprawnej na lotnisku

Wiele z Was podróżuje samolotami i pewnie nie raz spotkała się na lotnisku z osobami prowadzonymi przez specjalną osobę, oznakowana żółtą kamizelką, które często poza kolejką dostawały się wszędzie. A to do odprawy bagażowej, a to do kontroli czy przy wyjściu na pokład samolotu też były pierwsze.

Ta osoba to asystent, który pomaga osobom niepełnosprawnym i mającym problemy z poruszaniem się. Pomaga ona w załatwieniu wszystkich formalności na lotnisku przed jak i po locie.

 

Jest to bezpłatna usługa, którą oferuje każde lotnisko bez względu czy wykupiliśmy bilet na lot czy wycieczkę czarterowanym samolotem.

Aby móc skorzystać z jego usługi trzeba kupując bilet zaznaczyć, że taka osoba jest nam potrzebna. To samo trzeba zrobić, gdy kupujemy wycieczkę w biurze podróży. Zaznaczamy w każdym przypadku, że potrzebujemy asystenta.

Jeżeli nie wiemy gdzie to zaznaczyć, warto sprawdzić stronę naszego przewoźnika, albo można się tego dowiedzieć dzwoniąc na infolinię, której numer też powinien być podany na stronie. Nie możemy o tym zapomnieć, ponieważ później nie będzie nam przyznana pomoc. Kupując wycieczkę w biurze warto wspomnieć o tym osobie, która nam wszystko załatwia, aby zaznaczyła taką opcję.

Aby on mógł nam towarzyszyć przy wszystkich formalnościach na lotnisku, musimy najpóźniej 2h przed planowanym wylotem zgłosić się do informacji, by poinformować że się jest i mieliśmy takiego asystenta zarezerwowanego. Najczęściej trzeba podać jaki lot, o której godzinie, o kogo chodzi.

 

 

Czy warto?

Oczywiście. Pomijam fakt, że nie dotyczą nas żadne kolei i szybko i sprawnie przechodzi się przez wszystkie kontrole, to dodatkowo asystent zna lotnisko i prowadzi nas wszelkimi drogami, którymi najlepiej nam jest się poruszać. Nie każde lotnisko ma windy i w takich przypadkach pomaga on nam z zejściem czy zniesieniem wózka po schodach. Po drugie mamy znaczną pomoc przy wejściu do samolotu. Jeżeli osoba potrzebująca asystenta znajduje się na wózku, specjalną windą wożona jest do samolotu. Tam specjalnie wykfalifikowana kadra pomaga z przejściem na siedzenie. Co najważniejsze wózek towarzyszy nam do samego końca oraz czeka tuż przy naszym przylocie pod samymi drzwiami samolotu.

 

Moje doświadczenia w Europie z asystentami są bardzo dobre. Nie wiem jeszcze jak wygląda to w innych częściach świata i jeżeli ktoś posiada taką wiedzę będę wdzięczna za informację.

Jeżeli coś nadal jest nie jasne, lub macie jakieś pytanie, wątpliwości ­- pytajcie!

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *