7 miejsc, które warto zobaczyć w Budapeszcie

Budapeszt to największe miasto Węgier leżące w północnej części kraju. Jest pięknie położony – przez miasto przepływa rzeka Dunaj od północy na południe. Dawny Peszt leżący na lewym brzegu Dunaju rozciąga się na częściowym terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Natomiast dawna Buda usytuowana jest na wzgórzach budańskich. Budapeszt mieści się w strefie klimatów umiarkowanych kontynentalnych, gdzie najcieplejszy miesiąc to lipiec z temperaturą średnią ok. 21°C, a najchłodniej jest w styczniu z temperaturą średnią ok. -1,5°C. Najwięcej opadów przypada na czerwiec i listopad. Dzięki częściowej osłonie Karpat oraz Średniogórza Zadunajskiego w Budapeszcie jest stosunkowo mało wiatrów. Jest to miasto, w którym warto spędzić trochę czasu i zwiedzić polecane zabytki.

Aby Ci pomóc w organizacji wyjazdu, przygotowałam poniżej kilka wskazówek, które znajdziesz w TYM wpisie.
Jak wiesz zwiedzaliśmy to miasto pod koniec zimy i nie do końca sprzyjały nam warunki pogodowe. Teraz dni są coraz dłuższe i cieplejsze więc warto pomyśleć o odwiedzeniu Budapesztu, chodź na weekend.

Poniżej 7 miejsc, które warto zobaczyć w Budapeszcie i które zajmą cały weekend.

 

 

Zamek Królewski w Budapeszcie

Powstały w XIII wieku zamek góruje nad Starym Miastem Budy. Robi spore wrażenie, szczególnie nocą kiedy jest podświetlany. Mamy parę możliwości dostania się na wzgórze zamkowe. Jest ścieżka z dużą ilością schodów, autobus oraz kolejka, która mimo wszystko jest dosyć krótka, a zapłacić trzeba jak za wyjazd na Gubałówkę.

Niestety na zamek wybraliśmy się wieczorową porą, aby oglądać z góry oświetlone miasto, dlatego też żadna z tych opcji nam w tym momencie nie odpowiadała. Gdy udamy się kawałek w stronę Góry Gellerta, będziemy mogli wjechać na jedną część zamku windą i ruchomymi schodami. Bardzo fajna opcja, która umożliwia podziwianie miasta z góry.

 

Parlament
To chyba najbardziej znany budynek Budapesztu i Węgier. Ogromny parlament stojący tuż nad brzegiem Dunaju zapiera dech w piersiach. Zbudowany został po połączeniu trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu w Budapeszt. Połowa parlamentu jest udostępniona do zwiedzania, jednak nie ma wycieczek po polsku, ale występują tańsze bilety dla obywateli Unii Europejskiej. Parlament możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem i trwa to około godziny.

 

Wyspa Małgorzaty
Wysepka znajduje się na Dunaju i ma ona 2,5km długości. Są na niej różne atrakcje: baseny z wodą termalną, place zabaw, ścieżki do biegania, kościół, hotel, największa fontanna Węgier, a nawet darmowe mini zoo. Jednak w okresie zimowym park nie wygląda zachęcająco i większość z tych atrakcji jest nieczynna.

 

Góra Gellerta
To wielkie zielone wzgórze w samym centrum miasta. Na samym jego szczycie znajduje się cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności. Po dostaniu się na wzgórze rozpościera się świetny widok na całe miasto. Jednak aby dostać się na samą górę, trzeba trochę pospacerować (spacer zajmuje minimum 30 minut cały czas pod górę). Niestety pogoda nie była dla nas łaskawa i zrezygnowaliśmy z zimowego spaceru, jednak kiedy odwiedzimy Budapeszt w cieplejszym okresie na pewno udamy się na wycieczkę na Górę Gellerta.

 

Tropicarium

 

Atrakcja, która znajduje się około 30 minut jazdy autobusem od centrum miasta. Oprócz Zoo jest to jedyna z nielicznych atrakcji stricte dla dzieci, gdzie można się udać, gdy pogoda niezbyt sprzyja na spacer po mieście. Nie jest to duży obiekt i całe zwiedzenie go nie zajmie nawet godziny. Bilety jak na wielkość obiektu mogłyby być trochę tańsze. Znajduje się on w galerii, więc można też coś zjeść lub zrobić zakupy.

 

Most łańcuchowy
Bardzo ciekawy obiekt zbudowany w połowie XIX wieku, był pierwszym stałym połączeniem między Budą i Pesztem. Oparty na dwóch kamiennych łukach z przewieszonymi między nimi łańcuchami, w swoich czasach był uważany za wybitne osiągnięcie architektury europejskiej i stanowił symbol postępu. Z czterech stron strzegą go wielkie kamienne lwy.

 

Most Wolności w Budapeszcie

 

Most, który łączy plac Fővám ze znajdującym się po przeciwnej stronie placem Świętego Gellerta. Jest to najkrótszy most nad Dunajem w Budapeszcie. Nieoficjalnie nazwany mostem samobójców.

 

Miasto nocą robi wrażenie, dlatego warto wybrać się na taki spacer.

 

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *