Budapeszt – jak zorganizować wyjazd?

Budapeszt to największe miasto Węgier leżące w północnej części kraju. Jest pięknie położony – przez miasto przepływa rzeka Dunaj od północy na południe. Dawny Peszt leżący na lewym brzegu Dunaju rozciąga się na częściowym terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Natomiast dawna Buda usytuowana jest na wzgórzach budańskich. Budapeszt mieści się w strefie klimatów umiarkowanych kontynentalnych, gdzie najcieplejszy miesiąc to lipiec z temperaturą średnią ok. 21°C, a najchłodniej jest w styczniu z temperaturą średnią ok. -1,5°C. Najwięcej opadów przypada na czerwiec i listopad. Dzięki częściowej osłonie Karpat oraz Średniogórza Zadunajskiego w Budapeszcie jest stosunkowo mało wiatrów.

Jest to miasto, w którym warto spędzić trochę czasu i zwiedzić polecane zabytki.

Aby Ci pomóc w organizacji wyjazdu, przygotowałam poniżej kilka wskazówek.

 

Walutą jest FORINT. 1 złoty to około 77 forintów. Warto pieniądze wymienić w Polsce.

 

 

DOJAZD

Istnieje wiele możliwości dostania się do Budapesztu. Wszystko zależy od miejsca, z którego zaczynamy naszą podróż. Samolot, samochód, autokar to najbardziej popularne opcje. My wybraliśmy podróż autobusem, ponieważ w tym czasie była to najkorzystniejsza opcja. Warto śledzić promocje, bo czasem można polecieć do Budapesztu za grosze.

Z Krakowa najpopularniejszymi liniami są Polski Bus i Lux Express. My wybraliśmy ten drugi, ponieważ godzina bardziej nam odpowiadała, są zniżki dla dzieci i młodzieży i jest bardzo wygodny. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ podróż trwa 6,5 godziny. Dodatkowo przy każdym siedzeniu jest tablet, który umili nam czas w trakcie podróży. Arek  w jedną stronę spał, ponieważ jechaliśmy w nocy. W drodze powrotnej korzystał z dodatku: oglądał bajki i grał. Podróż minęła nam szybko jak na taką dużą odległość.

Ceny są różne i zależą od czasu kiedy rezerwujemy. Im wcześniej tym lepiej.

 

 

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA

 

 

 

Komunikacja miejska w Budapeszcie oferuje nam przemieszczanie się po mieście tramwajem, autobusem, trolejbusem czy metrem. Jest w czym wybierać, jednak główne zabytki znajdują się w ścisłym centrum i wystarczy tylko do nich dojechać, bo później można obejść je bez żadnego problemu na nogach.

Bilety komunikacji miejskiej obowiązują na wszystkich liniach tramwajowych, metra, autobusowych, trolejbusowych, na trasie Kolejki Milenijnej i kolejki zębatej, jak również w pociągach podmiejskich HÉV w obrębie granic administracyjnych Budapesztu.

 

Ceny biletów pojedynczych:

  • Bilet jednorazowy – 350  HUF (uprawnia do korzystania przez 80 minut, 120 w liniach nocnych niezależnie od ilości przesiadek z tramwajów, dziennych autobusów, trolejbusów i metra)
  • Bilet jednorazowy kupowany w pojeździe – 450 HUF  (uprawnia do korzystania przez 60 minut, niezależnie od ilości przesiadek z tramwajów, dziennych autobusów, trolejbusów i metra)
  • Bloczek 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF (każdy bilet daje takie uprawnienia jak normalny bilet jednorazowy)
  • Bilet  do metra na odcinek 3 przystanków – 300  HUF (bez przesiadek)
  • Bilet całodobowy – 1650 HUF

Bilety jednorazowe zakupić można w kasach biletowych przy zejściu do metra oraz stacjach kolei HÉV, jak również w wydzielonych punktach sprzedaży przy głównych punktach przesiadkowych i węzłach komunikacyjnych, w maszynach biletowych oraz w każdym oddziale Poczty.

Jeśli podróżujemy bez ważnego biletu, musimy liczyć się z możliwością otrzymania kary za przejazd bez opłaty. Kontrolerzy węgierscy są dość bezwzględni i raczej nie dają się nabrać na brak znajomości języka. Wysokość kar za przejazd bez ważnego biletu waha się od 6.000 HUF (mandat płatny bezpośrednio u kontrolera), do 12.000 HUF przy zapłacie przelewem w ciągu kilku dni, aż po 24.000 HUF przy płatności powyżej 30 dni po wystawieniu kary.

 

Istnieje też możliwość zakupu Karty Budapest, która zapewnia turystom różne zniżki na programy i ułatwia zwiedzanie miasta.

 

Dostępne są dwa rodzaje kart w cenach:

  • 3705 HUF – ważna przez 24 godziny
  • 9405 HUF – ważna przez 48 godzin – dodatkowo darmowe przejazdy czerwonymi busami turystycznymi Hop On Hop Off oraz godzinny kurs rzeką (pytać kasjera przy zakupie darmowego biletu Hop On Hop Off)
  • 7505 HUF – ważna przez 72 godziny

 

Kartę można nabyć w biurach informacji turystycznej Tourinform, na lotnisku, w hotelach, muzeach i ruchliwszych punktach miasta, w tym w kasach biletowych komunikacji miejskiej. Więcej informacji na stronie.

 

NOCLEG

 

 

 

Budapeszt w centrum posiada dobrze rozwiniętą bazę hotelową. Cenowo jest w miarę podobnie jak w Polsce, jednak standard może być troszkę mniejszy. Jest w czym wybierać i to tak naprawdę od nas zależy gdzie będziemy spać. Warto pomyśleć nad hotelem, który znajduje się w dobrej okolicy, która umożliwi nam bezproblemowe przemieszczanie się po mieście komunikacją miejską czy to piechotą. My wybraliśmy hotel znajdujący się 2 km od centrum. To spokojna odległość, którą bez żadnego problemu przebywaliśmy. Taka odległość od ścisłego centrum umożliwiła nam zobaczenie drugiej strony Budapesztu, gdzie życie toczy się normalnie i nie jest ustawione pod turystów.

 

 

 

 

JEDZENIE

 

 

 

Jeżeli chcemy zjeść coś lokalnego to naprawdę trzeba się troszkę wysilić i poszukać knajpki, która oferuje coś innego niż kebab, burger, pizza. Wybór lokali jest, jednak głównie przeważają fast foody, które można spotkać na każdym kroku. Jednak warto się troszkę namęczyć i spróbować tradycyjnych potraw oferowanych w tym rejonie.

Do najbardziej charakterystycznych dań tradycyjnej kuchni węgierskiej można zaliczyć:

  • Bográcsgulyás – pikantna zupa gulaszowa z wołowiny (bardzo pyszna),
  • Lecsó – popularne również w Polsce leczo na bazie papryki i pomidorów,
  • Halászlé – zupa rybna na ostro.

O winie czy piwie nie muszę chyba nikomu wspominać. Słodycze też mają ciekawe, dlatego jak najbardziej warto udać się do jakiejś cukierni, by nacieszyć podniebienie.

Ceny w sklepach różnią się trochę od naszych. Niektóre produkty są droższe inne zaś tańsze. Ale wielkiej różnicy nie ma.

 

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *