ULGI I UPRAWNIENIA W TRANSPORCIE

Samochód w obecnych czasach jest nieodłącznym naszym przyjacielem. Zawsze uchroni nas przed zimnem oraz ulewą. Jedyne co potrzeba to wlać do niego trochę paliwa oraz czasem zabrać na przegląd, by mógł nam bez zastrzeżeń służyć. To takie proste.. Jednak nie łudźmy się, to też kosztowne.  Nie każdego stać na wydatek jakim jest samochód, a w dużych miastach stanie w gigantycznych korkach już nie jest pozytywnym aspektem poruszania się nim. Rozważnym krokiem byłoby przesiąść się na komunikacje miejską. Autobusy maja swój pas i dzięki temu unikają dużej części przymusowych postojów na drodze. Skoro namęczyliśmy się aby mieć w posiadaniu orzeczenie o niepełnosprawności, pora aby zacząć je wykorzystywać. Gdy mamy orzeczenie przysługuje nam legitymacja (wydaje ją starosta), która jest podstawą do korzystania z ulg i przywilejów dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego więc by z tego nie skorzystać, zamiast męczyć się w korkach i wydawać krocie na benzynę. Oczywiście są też minusy, jednak o nich za chwile.

 

Po niżej prezentujemy rodzaje transportów i ulg przysługujących.

 

1) Transport autobusowy

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi w autobusach PKS pośpiesznych i przyspieszonych, na podstawie biletów jednorazowych,
  • 49 proc. ulgi na przejazdy w autobusach PKS w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych,
  • 51 proc. ulgi w autobusach PKS w komunikacji przyspieszonej i pośpiesznej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • 93 proc. ulgi w autobusach PKS w komunikacji zwykłej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • 95 proc. ulgi na przejazdy w autobusach PKS dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat), a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.

Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi na przejazdy autobusami PKS (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
  • do 95 proc. ulgi na przejazdy autobusami PKS dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osobie niewidomej lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

  • 78 proc. ulgi na przejazdy wszystkimi rodzajami autobusów PKS na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
  • 78 proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.

2) Komunikacja miejska

Związku z faktem, że o ulgach w komunikacji miejskiej decydują władze danej gminy, obowiązują różne ulgi na przejazdy dla osób niepełnosprawnych w rożnych miastach Polski.

Białystok
http://www.bialystokonline.pl/zokm.php

Bydgoszcz
http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/index.php/pl/transport/wykaz-ulg-i-zwolnien

Ciechanów
http://www.zkmciechanow.pl/uprawnienia-do-ulg

Częstochowa
http://www.mpk.czest.pl/page/dla-pasazera/taryfa-oplat

Elbląg
http://www.zkm.elblag.pl/info/uprawnienia.html

Gdańsk
http://www.ztm.gda.pl/hmvc/index.php/test/wiecejt/tar_ul

Gdynia
http://zkmgdynia.pl/?mod=1.%20Taryfa%20-%20Uprawnienia%20do%20przejazd%C3%B3w%20ulgowych%20i%20bezp%C5%82atnych&lang=pl

Gorzów Wielkopolski
http://mzk-gorzow.com.pl/index.php/informacje/przepisy-taryfowe#

Kielce
http://ztm.kielce.pl/ulgi.html

Koszalin
http://mzk.koszalin.pl/cennik/przewozy-ulgi

Kraków
http://mpk.krakow.pl/pl/bilety2/uprawnienia/

Lublin
http://mpk.lublin.pl/index.php?id_site=45

Łódź
http://www.mpk.lodz.pl/showarticle.action?article=7273&Przepisy+taryfowe+-+%C5%81%C3%B3d%C5%BA

Olsztyn
http://www.zdzit.olsztyn.eu/transport-publiczny/taryfa-a-bilety/ulgi-i-przywileje

Opole
http://www.mzkopole.pl/ulgi-biletowe/

Poznań
http://ztm.poznan.pl/bilety/ulgi-i-zwolnienia-nowe/

Radom
http://www.mzdik.pl/index.php?id=160

Rzeszów
http://mpk.rzeszow.pl/

Sopot
http://www.ztm.gda.pl/hmvc/index.php/test/wiecejt/tar_ul

Szczecin
http://www.zditm.szczecin.pl/uchwaly/osoby_uprawnione_do_ulg.pdf

Toruń
http://www.torun.pl/pl/miasto/transport-publiczny/komunikacja-miejska/zwolnienia-i-ulgi

Warszawa
http://www.ztm.waw.pl/?c=142&l=1

Wrocław
http://www.wroclaw.pl/uprawnienia-do-ulg

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP)
Aktualnie do Związku należą 23 gminy: Katowice, Bytom, Bobrowniki, Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Chełm Śląski, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Knurów, Mysłowice, Psary, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Świętochłowice, Wojkowice, Zabrze.
http://www.kzkgop.com.pl/strony/p-1-ulgi-na-przejazd.html

 

3) Transport kolejowy

  • 37 proc. ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC,
  • 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP – tylko w klasie 2. pociągów osobowych,
  • 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.

Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
  • do 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi, ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.
  • 93 proc ulgi w autobusach PKS  w komunikacji zwykłej dla osób niewidomych niezdolne do samodzielnej egzystencji,
  • 51 proc  ulgi w autobusach PKS  w komunikacji przyspieszonej i pośpiesznej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem.

 

 


 

Jak wspominaliśmy wyżej jazda np. komunikacja miejska to nie tylko same superlatywy. Oczywiście poruszając się komunikacja w niektórych miastach możemy jeździć za darmo, a na darmowe poruszanie się samochodem legitymacja nie obowiązuje. Dlatego, to mocny argument. Jednak autobus to nie same oszczędności. Wiążą się z tym czasem nie miłe doświadczenia, poprzez brak kultury osób nim podróżującym. Duża liczba ludzi, czasem niemiły zapach to kolejne minusy.  Brak miejsca dla wózka i lekceważące spojrzenia osób, które prosisz by odsunęły się z wyznaczonego dla niego miejsca, podnosi ciśnienie. Spóźnienia komunikacji nie są obce, co tez doprowadza do szału oraz wyścigi starszej części społeczeństwa o wolne miejsce zanim zdarzysz wysiąść z autobusy… to tylko niektóre z nich. My najczęściej poruszamy się komunikacją miejską, jednak czasem pozwalamy sobie na chwile luksusu jadąc samochodem na ćwiczenia. Dlatego decyzje każdy musi podjąć sam…

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *