Od dobrej matki nie oczekuje się ani perfekcji, ani poświęcenia do granic męczeństwa. Ma ona, jak wszyscy, własny emocjonalny bagaż, własne blizny i potrzeby. Może łączyć macierzyństwo z ambicjami zawodowymi i z pewnością zdarzają się okresy, kiedy nie jest do dyspozycji swego dziecka. Może „wyjść z siebie” i powiedzieć czy zrobić coś, czego później będzie żałować. Jeśli jednak jej dominująca postawa wzmacnia w córce przekonanie o własnej wartości, szacunek do samej siebie i poczucie bezpieczeństwa, taka matka prawidłowo wywiązuje się ze swojej roli, niezależnie od tego, czy uznamy ją za wspaniałą, czy tylko za wystarczająco dobrą. Taka matka okazuje dziecku prawdziwą miłość w sposób namacalny i niepodważalny.
Niestety, nie tego doświadczyła Heather i wiele innych moich pacjentek. Im odżywczą matczyną miłość i uwagę dawkowano od najmłodszych lat skąpym kroplomierzem. Pozory uczuć okazywanych zwykle przy świadkach za zamkniętymi drzwiami nieuchronnie ustępowały miejsca rzeczywistości rzadko obserwowanej przez postronnych: psychicznemu niszczeniu, rywalizacji, zimnemu ignorowaniu, bagatelizowaniu osiągnięć, niedostatkom opieki i ochrony albo nawet bezpośredniej przemocy. Czy te matki kochały swoje córki? Nie. Miłość naznacza ogólne zachowanie, a córki w rodzaju Heather były najzwyczajniej pozbawione jej życiodajnego ciepła.
Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce. Wzięłam ją z półki zaszokowana tytułem. „Jak matka może nie kochać swojego dziecka?” zastanawiałam się trzymając ją w ręce. Jednak ta pozycja jest warta każdej spędzonej na czytanie minuty.
DR SUSAN FORWARD
”Matki, które nie potrafią kochać. Uzdrawiający poradnik dla córek.”
Autorka przez 35 lat praktyki terapeutycznej pomagała wielu kobietom uporać się z bagażem, który zostawiły po sobie ich matki. Postanowiła napisać książkę, w której ujawnia szkody jakie może wyrządzić niekochająca matka. Nawet nie mamy pojęcia jak nasze zachowanie wpływa na nasze dziecko i jak możemy mu skomplikować przyszłość.
Można wygoić ranę, którą po sobie zostawiła matka i pomóc odzyskać poczucie własnej wartości. Na stronach tej książki przewijają się różne typy tytułowych „matek, które nie potrafią kochać”: narcystyczne, zazdrosne, zaborcze, despotyczne, niewydolne życiowo i wychowawczo, stosujące przemoc wobec córek lub niezdolne do ich ochrony przed przemocą. Każdy z tych typów generuje szczególne napięcia w relacji matka–córka, które najpierw trzeba zidentyfikować i zrozumieć, aby móc rozpocząć proces uzdrawiania.
Książka porusza nasze ukryte gdzieś głęboko emocje. Czytając ją zastanawiałam się często „jak tak można?”. Książka napisana jest tak lekko, że mimo ciężkiego tematu czyta się ją przyjemnie.
Jest ogromną skarbnicą wiedzy i zachowań, których powinnyśmy unikać aby nie odcisnąć piętna na przyszłości naszych dzieci oraz ich poczuciu własnej wartości.
Nie każda matka kocha swoje dziecko…