ORZE­CZE­NIE O PO­TRZE­BIE KSZTAŁ­CE­NIA SPE­CJAL­NE­GO – WSZYSTKO, CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ, POSYŁAJĄC DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

Zbliża się okres wybierania i zapisywania dzieci do przedszkola. Jako iż mamy to już za sobą, wiele razy dostawałam wiadomości jak to jest w przypadku naszych  dzieci z tym przedszkolem. Postanowiłam wszystkie informacje zebrać w jedną całość w tym miejscu i podzielić się z Wami moimi radami i spostrzeżeniami w tym temacie.

Na stronie internetowej przedszkola czy w jego placówce jest dostępny wykaz dokumentów, które są nam potrzebne aby złożyć wniosek, który umożliwi naszemu dziecku dostanie się do danego miejsca.

 

UWAGA! Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala naszemu dziecku dostać się do danej placówki w pierwszej kolejności. Nie ma ono żadnej mocy w dalszej edukacji, tzn. do niczego nie upoważnia. Aby dziecko zostało uznane w systemie edukacji za niepełnosprawne, musi posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego!

 

Tak wiem, dziwne to trochę, ale nic na to nie poradzimy. Bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nasze dziecko będzie traktowane na tym samym poziomie co dzieci zdrowe, nie wymagające dodatkowego nauczania lub innych zajęć.

Dlatego, aby skorzystać z oferty kształcenia dziecka niepełnosprawnego należy zwrócić się do rejonowej poradni psychologiczno – pedagogicznej w celu uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenie zawiera wskazania do najkorzystniejszych form kształcenia, terapii i rehabilitacji dziecka oraz innych form pomocy specjalistycznej. W poradni będzie wykaz potrzebnej dokumentacji, którą trzeba złożyć, aby wniosek został rozpatrzony na komisji (daty jej spotkań też powinny być podane).

 

Dokument taki wydaje się dzieciom:

  • nie­sły­szą­cym,
  • sła­bo­sły­szą­cym,
  • nie­wi­do­mym,
  • sła­bo­wi­dzą­cym,
  • z nie­peł­no­spraw­no­ścią ruchową, w tym z afazją,
  • z upo­śle­dze­niem umy­sło­wym w stopniu lekkim,
  • z upo­śle­dze­niem umy­sło­wym w stopniu umiar­ko­wa­nym lub znacznym,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Asper­ge­ra,
  • z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi sprzę­żo­ny­mi.

 

Posiedzenie komisji wygląda rożnie. Czasem dziecko poddawane jest testom, obserwowane lub tak jak w naszym przypadku orzeczenie zostało wydane bez potrzeby naszego udziału.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, dostaje się orzeczenie, w którym są zawarte informacje o najważniejszych potrzebach dziecka oraz wskazania do prowadzenia zajęć, które mają na celu poprawę i pomoc dziecku. Dostaje się je  na rok szkolny, etap edu­ka­cyj­ny lub okres edukacji w danej placówce. Orzeczenie dołącza się do dokumentów składanych wraz z wnioskiem o przyjęcie do przedszkola. Jeżeli wystąpiliśmy do poradni po orzeczenie, kiedy nasze dziecko uczęszcza do placówki od jakiegoś czasu, po dostaniu pisma niezwłocznie dostarczamy je dyrekcji. I już w tym momencie dyrektor placówki, może zacząć zastanawiać się jak zrealizować wytyczne zawarte w orzeczeniu.

 

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam temat i pomogłam osobom, które o tym totalnie nie wiedziały (tak jak ja), kiedy Arek rozpoczynał swoją przygodę w przedszkolu. Warto postarać się o orzeczenie, ponieważ ono umożliwia danie wsparcia naszym dzieciom w przedszkolu.

 

Jeżeli są jakieś niejasności lub pytania, zostaw komentarz lub napisz wiadomość prywatną. Chętnie pomogę!

 

 

 

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 odpowiedzi

  1. Mój Oluś bardzo pozytywnie reaguje na przedszkole jak idziemy tam z Amelką i chodzimy na przedstawienia z przedszkola. On jest chętny do zabawy z dziećmi i często chce tam zostać. Chcę go zapisać na rok szkolny 2017/2018 i dzięki tobie wiem od czego zacząć… Mam nadzieję że sobie poradzę dalej z dokumentami…

    1. Super Kochana! Bierz się już do roboty, bo zaraz rusza rekrutacja na przyszły rok a szkoda mu zabrać taką szanse i możliwości jakie daje przedszkole 🙂 dokumentacja nie jest straszna, ale warto już się z tym zmagać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *