FUNDACJA – CO? JAK? GDZIE?

 

Jak ważna jest pomoc drugiej osoby dowiadujemy się w sytuacjach, w których nie możemy być już tylko zdani na siebie.

Dzieci niepełnosprawne wymagają dużego nakładu pieniężnego na pomoc w ich rozwoju. Koszty ze względu na schorzenia mogą być różne, ale przeważnie wyższe niż możliwości rodziców. Dlatego problemem wielu opiekunów jest brak środków finansowych na specjalistyczne badania, leczenie, rehabilitację, czasem także na konieczną operację. Mądrym rozwiązaniem jest zgłoszenie dziecka do programu fundacji, która umożliwia zbiórkę funduszy na różne cele przeważnie z darowizn, wpłat indywidualnych, a także z 1% podatku.

 

Dziś chcemy wyjaśnić jak założyć subkonto w fundacji.

Co to jest fundacja?

Organizacja, która z założenia nie działa dla osiągnięcia zysku, lecz prowadzi działalność na rzecz wybranego interesu publicznego. Wiele fundacji powstało po to, by otaczać chore i niepełnosprawne dzieci opieką, a także by wspierać placówki: lecznicze, opiekuńcze, wychowawcze i hospicyjne. Podstawowym celem fundacji jest niesienie pomocy (poprzez finansowe wsparcie), pomagają one ratować dzieci, których życie jest zagrożone i przywracać im zdrowie, a także wspierają edukację, niosą pomoc rodzinom, które mają trudną sytuację materialną czy warunki bytowe.

 

Jak zgłosić dziecko do fundacji ?

Aby zgłosić dziecko do stowarzyszenia i założyć mu subkonto, najlepiej jest poszukać fundacji, która zajmuje się tylko i wyłącznie danym schorzeniem. Wtedy mamy większą szansę na pomoc dla naszego dziecka od samej fundacji. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek fundacji na początku warto znaleźć dokładne informacje o samej organizacji, komu pomaga, w jaki sposób pozyskuje fundusze i jak przebiega refundacja np. leczenia i rehabilitacji dziecka. Po wyborze najlepszej dla naszej pociechy organizacji należy napisać list, w którym zwracamy się o pomoc.

W treści listu trzeba zawrzeć (u każdej fundacji wyznaczniki mogą się trochę różnić, dlatego warto sprawdzić to na ich stronie):

  • podanie z prośbą o założenie subkonta wraz z opisem choroby. Należy zwrócić się z prośbą o założenie subkonta i krótko przedstawić historię choroby kandydata na podopiecznego. Prośba powinna zawierać oryginalny podpis rodzica bądź prawnego opiekuna kandydata, a także dokładny adres zwrotny,
  • oryginalne zaświadczenie lekarskie stwierdzające chorobę dziecka – może być ono wystawione zarówno przez lekarza specjalistę, jak i lekarza pierwszego kontaktu.
  • przedstawić problem/chorobę na jaką dziecko cierpi (jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności, należy przesłać kopię tego dokumentu),
  • opisać objawy choroby, koszty leczenia i rehabilitacji, a także uzasadnić, dlaczego przekraczają one nasze możliwości finansowe,
  • zaświadczenie o dochodach lub własnoręcznie napisane oświadczenie zawierające informację o średnich miesięcznych zarobkach rodziny,
  • zdjęcie kandydata podpisane na odwrocie.

 

Musimy także podać nasze dane – imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail, a także dane dziecka – imię, nazwisko i jego wiek.

Po wysłaniu wszystkich dokumentów oczekuje się na list od fundacji, w którym przedstawia regulamin oraz porozumienie, które po odesłaniu i zatwierdzeniu przez fundacje daje nam możliwość zbierania środków na subkoncie.

 

A wy co sądzicie o takiej formie pomocy ?

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

4 odpowiedzi

  1. Jedyną fundacją, którą znam gdzie założenie subkonta jest bardzo proste, a pracownicy fundacji wszystko dokładnie tłumaczą jest Fundacja Szlachetny Gest.
    Może komuś się przyda ta informacja

  2. Dobrze, że są organizacje pozarządowe wpierające innych, ale trzeba pamiętać by i je wspierać żeby miały środki na swoją działalność. Ja od kilku lat przekazuję swój jedne procent z podatku dla Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Naprawdę prężnie działają i przede wszystkim namacalnie widać ich pomoc. Do tego prowadzą portal https://pomocsieliczy.pl/ gdzie każdy może zorganizować zbiórkę pieniężną na jakiś szczytny cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *